Grupowe ubezpieczenia pracowników budowlanych – jakie składki warto opłacać?

house-insurance-has-changed-664

Usługi budowlane, według statystyk prowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy, są jedną z branż najbardziej obarczonych ryzykiem uszkodzeń ciała i utraty zdrowia w drodze nieszczęśliwych wypadków. Praca na wysokości, z ciężkim sprzętem, nierzadko w trudnych warunkach atmosferycznych wiąże się z dużym ryzykiem. Dlatego też, przedsiębiorca zatrudniający pracowników budowlanych, powinien położyć szczególny nacisk na zawarcie korzystnego ubezpieczenia grupowego, zapewniającego w razie wypadku ochronę zarówno pracownika jak i pracodawcy.

Motywacyjna funkcja ubezpieczenia

Ubezpieczenie grupowe to ważny benefit, który pracownicy branży budowlanej szczególnie doceniają. Przekonanie o zabezpieczeniu swojego zdrowia i życia, a także wypłaty świadczeń np. w razie pobytu w szpitalu czy po specjalistycznym leczeniu, jest dużym atutem, poprawia komfort pracy zatrudnionego, a także gwarantuje spokój rodziny. Ubezpieczenie na życie i zdrowie zatrudnionych znacznie poprawia pozycję przedsiębiorcy w rankingu pracodawców, stawiając go w dobrym świetle, jako dbającego o dobro pracowników i ich najbliższych, a także przewidującego pewne niebezpieczeństwa i gwarantującego wysokie standardy ochrony.

Korzyści dla pracownika i pracodawcy

Zawarcie ubezpieczenia grupowego posiada korzyści zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Jeśli kwota ubezpieczenia, w przypadku śmierci pracownika, pokrywa kwotę odprawy pośmiertnej, pracodawca może zostać zwolniony z jej wypłaty. Dodatkowo, koszty poniesione w ramach opłaty składek ubezpieczeniowych można odliczyć od kosztów uzyskania przychodu, jednak dotyczy do tylko konkretnych rodzajów ubezpieczeń. Korzyści dla pracownika jest wiele, a uzależnione są przede wszystkim od zakresu polisy. Podstawowym świadczeniem jest wypłata świadczenia na wypadek śmierci zatrudnionego. Kwota jest zazwyczaj na tyle wysoka, że zabezpiecza podstawowe potrzeby rodziny zmarłego na kilka miesięcy. W przypadku utraty zdrowia i możliwości dalszej pracy, zatrudniony również otrzymuje świadczenie wspierające. Rozbudowane polisy posiadają świadczenia pozwalające na zakup leków lub zwracające koszty leczenia specjalistycznego.

Ubezpieczenie grupowe a BHP

Zapisy BHP oraz kodeksu pracy nakładają na pracodawcę obowiązek ubezpieczenia pracowników w ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Wzrost zamożności i świadomości społeczeństwa w temacie zdrowia i jakości usług, a także pojawienie się funkcji motywacyjnej ubezpieczeń, powoduje coraz większą popularność dodatkowych ubezpieczeń grupowych. Składki za jednego pracownika uzależnione są od liczby osób przystępujących do ubezpieczenia (zazwyczaj istnieje możliwość dopisania najbliższych członków rodziny), wybranego zakresu polisy oraz branży. Ubezpieczenia zapewniające podstawowe świadczenia na wypadek śmierci oraz pobytu w szpitalu nie są dużym wydatkiem. Większe kwoty pojawiają się natomiast w polisach poszerzonych o leczenie specjalistyczne, dostęp do bezpłatnych leków oraz prywatnego leczenia. Warto jednak przemyśleć taki wydatek – może to być inwestycja w większą efektywność i zaangażowanie pracowników.

Dziękujemy firmie http://lupekdachowy.com/ produkująca łupek elewacyjny dla budownictwa za pomoc w opracowaniu poradnika.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *