Dlaczego warto przekazać prowadzenie księgowości firmy do biura rachunkowego

Biegły księgowy Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością spełniania szeregu obowiązków określonych w przepisach prawnych, z których najważniejsze dotyczą rozliczeń z urzędem skarbowym i ZUS. Nawet najprostsza działalność gospodarcza wymaga więc prowadzenia księgowości i to już od początku jej istnienia. Dlatego też już przy rejestracji firmy trzeba podjąć decyzję w jaki sposób ta księgowość będzie prowadzona – czy przez zatrudnionego pracownika, czy osobiście przez właściciela, czy może przez zewnętrze biuro rachunkowe.
Wszystkie sposoby prowadzenia księgowości mają swoje zalety i wady, jednak w warunkach polskich najlepiej sprawdza się opcja skorzystania z usług wyspecjalizowanej firmy, o czym świadczy częstotliwość wyszukiwania w Internecie frazy „biuro rachunkowe Kraków”. Argumentów przemawiających za tym rozwiązaniem jest wiele, a poniżej postaramy się przedstawić dwa najistotniejsze.

Otoczenie prawne wymagające specjalistycznej wiedzy

Według raportu Grayling AcTrend w Polsce w okresie od sierpnia 2013r. do sierpnia 2014r. przyjęto 178 aktów prawnych, co stawia nasz kraj na drugim miejscu pod kątem ilości produkowanych ustaw w Europie Środkowo- Wschodniej. Niestety duża część z tych ustaw dotyczy prawa podatkowego, którego zmiany następują każdego roku! Mimo tak dużej ilości przepisów, wciąż w prawie istnieje szereg luk wykorzystywanych nie tylko przez przestępców, ale i urzędników, którzy dzięki nieprecyzyjnym zapisom pozwalają sobie na często niekorzystne dla przedsiębiorców interpretacje prawa. W związku z dużą liczbą luk w ordynacji podatkowej i przepisach VAT, zostało nawet w 2013r. złożone doniesienie do CBA na Ministerstwo Finansów. Przykładów nieprzyjaznego dla biznesu prawa można mnożyć, wystarczy z resztą uważnie oglądać serwisy informacyjne, które obnażają nieudolność polskiego prawa a także bałagan w urzędach i bezkarność urzędników. W takich warunkach prowadzenie księgowości nawet w najmniejszej firmie wydaje się ogromnym wyzwaniem. Jeden, nawet drobny błąd w rozliczeniu z urzędem skarbowym lub ZUS może być dla przedsiębiorcy początkiem poważnych problemów, również finansowych. Biuro rachunkowe, które obsługuje najczęściej wiele firm z różnych branż, zatrudnia kilka osób, których obowiązkiem jest bieżące uzupełnianie wiedzy z zakresu zmian w prawie. Niezbędną do prawidłowych rozliczeń wiedzę pracownicy biura czerpią bezpośrednio z publikowanych ustaw, z fachowych czasopism, a także z licznych szkoleń. Trudno oczekiwać, że prowadzący samodzielnie księgowość właściciel firmy będzie miał czas na śledzenie zmian prawa, zaś zapewnienie dostępu do takich informacji zatrudnionemu księgowemu jedynie podnosi koszt księgowości. Warto wiedzieć, że biuro rachunkowe musi mieć ubezpieczenie OC, z którego może być wypłacone odszkodowanie za popełnione błędy.

Niższy koszt obsługi księgowości

Wynagrodzeniem biura rachunkowego za prowadzone usługi jest zazwyczaj stała kwota, płatna co miesiąc na podstawie faktury VAT. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie z każdym zleceniodawcą i zależy od zakresu prac oraz dokumentów przekazywanych co miesiąc do rozliczenia. Na najniższe stawki mogą liczyć przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze i nie zatrudniający pracowników, gdyż w ich przypadku konieczne jest jedynie prowadzenie w ramach księgowości uproszczonej Księgi Przychodów i Rozchodów. Prowadzenie w przypadku innych podmiotów pełnej księgowości wraz ze sprawozdawczością wymaga większych nakładów pracy i specjalistycznego oprogramowania, dlatego więcej kosztuje. Dodatkową kwotę firma będzie musiała zapłacić za zlecenie biuru rachunkowemu prowadzenia rozliczeń kadrowych i ZUS. Jednak nawet biorąc pod uwagę najwyższą stawkę za usługi księgowe, będą one i tak niższe od kosztu zatrudnienia na etat pracownika. Dodatkowo przedsiębiorca oszczędza pieniądze na zakup specjalistycznego oprogramowania księgowego, kursów i szkoleń pracownika oraz może liczyć na pełną dyspozycyjność biura rachunkowego (pracownik może się rozchorować lub wyjechać na urlop).
Te najważniejsze zalety korzystania z usług biura rachunkowego sprawdzają się zwłaszcza w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw o małej ilości generowanych dokumentów oraz niewielkim stopniu skomplikowania rozliczeń. Duże firmy stać na zatrudnienie całego sztabu księgowych, choć coraz częściej nawet korporacje korzystają z rozwiązań outsourcingowych.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

3 komentarz do “Dlaczego warto przekazać prowadzenie księgowości firmy do biura rachunkowego

  1. 19 lutego 2015 at 10:56

    Powierzenie księgowości firmy biurowi rachunkowemu to bardzo dobre rozwiązanie, zanim jednak wybrany zostanie odpowiedni podmiot warto pozyskać klika informacji na temat tego jak wygląda współpraca z biurem księgowym, pomocne informacje można znaleźć na http://biura-rachunkowe-krakow.org.pl/

  2. Tolek
    26 listopada 2019 at 09:22

    Potrzebna mi dosłownie na już sprawdzona księgowa Lublin. Prowadzę niewielką firmę i do tej pory radziłem sobie z księgowością na własną rękę przy użyciu dobrego programu księgowego. Teraz jednak potrzebny mi profesjonalista, który zdejmie ze mnie ciężar siedzenia w papierach. Znacie jakieś dobre księgowe, najlepiej z dużym doświadczeniem i wieloma zadowolonymi klientami? Dobrze by było, żeby cennik był ustalany indywidualnie w zależności od ilości pracy.

  3. Andrzej
    16 stycznia 2024 at 07:12

    Małej firmie nie zawsze opłaca się zatrudniać księgową. W takim przypadku właśnie warto wybrać program http://www.alfa-lancut.com.pl/program-alfa-kp.html czyli księgę podatkową. Potrafi ułatwić pracę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *