Czym jest audyt pracowniczy?

istock_000002750617xsmall

Końcówka roku to najczęściej czas podsumowań. Firmy nie tylko zamykają szereg projektów, lecz także koncentrują się na ocenie roku pracy. Nierzadko sięgają po pomoc specjalistów – audytorów. Ci przeglądają dokumenty i rozmawiają z pracownikami.

Przeprowadzenie audytu traktowane jest przede wszystkim jako możliwość podsumowania dotychczasowych wyników przedsiębiorstwa i jednocześnie wskazanie tych płaszczyzn, na których należy skoncentrować się w roku przyszłym. Właściciele firm decydują się na takie rozwiązanie z kilku powodów. Współpraca z firmą zewnętrzną daje inne spojrzenie na zadania realizowane przez przedsiębiorstwo. Nie bez znaczenia jest też fakt, że audyty przeprowadzane są przez specjalistów, czyli osoby na co dzień zajmujące się m.in. zagadnieniami HR. I choć przeprowadzenie audytu przez firmę zewnętrzną ma wiele zalet, część pracowników z nieufnością i obawą podchodzi właśnie do takich kontroli. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?

Sprzymierzeniec, nie wróg

Pracownicy mogą obawiać się, że specjaliści wkraczający do zakładu pracy będą szukali ich błędów. To nieprawda – audytu nie przeprowadza się po to, by móc wytypować pracowników do zwolnienia. Rozmowy przeprowadzane z osobami zatrudnionymi mają na celu wyłącznie rozeznanie się w ich silnych i słabych stronach, przeanalizowaniu ich projektów czy osiągnięć i porażek. Specjaliści z zewnątrz (którzy są bardziej obiektywni niż np. dział HR funkcjonujący w firmie) mogą wskazać pola wymagające szczególnej pracy i jednocześnie takie, z którymi pracownicy radzą sobie świetnie.

Audyt kompetencyjny, gdyż tak należy mówić o tej części kontroli, jest swojego rodzaju diagnozowaniem silnych i słabych stron pracowników. Takie działanie sprawdza się zwłaszcza w dużych firmach, które przydzielają poszczególnym działom zadania do opracowania. Przeprowadzenie audytu pomaga specjalistom odpowiedzialnym np. za planowanie szkoleń w uzgodnieniu bloku tematycznego na cały rok. Ponadto, podczas audytu badana jest osobowość i inne cechy pracowników.

Jak to wygląda?

Najczęściej specjaliści z firm zewnętrznych pracują w tych samych godzinach co pracownicy przedsiębiorstwa. To pozwala im nie tylko na szczegółowe zapoznanie się z dokumentami, lecz także na rozmowę z osobami zatrudnionymi. Metoda obserwacji pracowników przynosi wymierne korzyści – umożliwia określenie ich kompetencji i umiejętności. Nierzadko zatrudnieni są też proszeni o wypełnienie ankiet. Wszystko po to, by kolejny rok w firmie był jeszcze lepszy.

Z punktu widzenia pracowników warto odpowiednio przygotować się do audytu pracowniczego. Przede wszystkim konieczna jest szczerość – warto potraktować rozmowę ze specjalistą jako swojego rodzaju pomoc w jeszcze lepszym poznaniu swoich słabych i mocnych stron. Wymiana poglądów pozwoli również na zrozumienie oczekiwań pracodawcy i rzetelniejsze wykonywanie poleceń służbowych w przyszłości.

Pracownik musi być poinformowany

Osoby zatrudnione powinny mieć świadomość, że w firmie zostanie przeprowadzony audyt. W ten sposób nie tylko będą mogły przygotować się do rozmowy ze specjalistami, lecz także będą miały czas na opracowanie pomysłów na ulepszenie firmy. Trzeba pamiętać, że takie kontrole przeprowadzane są po to, by w przyszłości firma funkcjonowała jeszcze sprawniej. Rozmowa z profesjonalistami pozwala nazwać cele i wytyczyć ścieżkę do ich realizacji.

W zależności od tego, z jaką firmą przedsiębiorstwo podjęło współpracę, jego właściciele powinni otrzymać również pisemne podsumowanie z zaleceniami. Wówczas warto zorganizować w firmie spotkanie z pracownikami, wręczyć im kopie otrzymanych dokumentów lub ich streszczenie. Takie działania pomogą w jeszcze lepszym zorganizowaniu pracy. Z punktu widzenia właścicieli firm, przeprowadzenie audytu i określenie mocnych i słabych stron poszczególnych pracowników może mieć kluczowe znaczenie przy obsadzaniu stanowisk lub wręczaniu awansów.

Artykuł został opracowany przy współpracy z portalem praca-siemianowice.pl

- Prędkość systemu a system operacyjny w smartfonach

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *