Czy Powiatowe Urzędy Pracy spełniają swoją rolę?

Powiatowy_Urzad_Pracy_Lodz

Urzędy pracy to instytucje, które powstały w celu zapewnienia ewidencji osób bezrobotnych oraz umożliwienia prawidłowego kontaktu pomiędzy osobami poszukującymi pracy a tymi którzy tę pracę oferują. Jest to swego rodzaju organ, który powstał w ramach administracji powiatowej oraz wojewódzkiej. Osoby, które decydują się na rejestrację w urzędzie pracy mogą liczyć się z możliwością uzyskania statusu osoby bezrobotnej co jest podstawą do otrzymania ubezpieczenia zdrowotnego oraz dostępu do względnie spersonalizowanych ofert pracy. Jednocześnie trzeba pamiętać, że dla osób spełniających określone warunki możliwe jest uzyskanie statusu osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku. Kwota tego świadczenie nie jest oszałamiająca ale pozwala na otrzymania środków, które wystarczą na utrzymanie się na średnim poziomie.

Reformy w Powiatowych Urzędach Pracy

Działające od końca lat dziewięćdziesiątych urzędy pracy przechodziły wiele przemian oraz reform, które miały sprawić, że działając w ramach struktur państwowych będą one jednocześnie sprawnymi i w pełni funkcjonalnymi biurami pośrednictwa pracy, w których będzie się odbywała analiza rynku pracy. Wszystkie te szczytne założenia niestety nie spełniły się w rzeczywistości. Jak większość instytucji, które funkcjonują w ramach publicznej sfery gospodarki tak i urzędy pracy z czasem stały się kolejnym niewydolnym i ociężałym molochem nie dającym rzeczywistych efektów w postaci spadku bezrobocia.

Niska skuteczność Urzędów

Trzeba przy tym pamiętać, że rynek pośrednictwa pracy choć długo pozostawał zmonopolizowany przez urzędy pracy to wraz z nastaniem dwudziestego pierwszego wieku i rewolucji internetowej zaczęły się pojawiać prywatne firmy, które dzięki zastosowaniu o wiele lepszych narzędzi i metod działania skuteczniej analizują rynek pracy i łączą osoby bezrobotne z pracodawcami. Sytuacja taka, prowadzi do tego, że publiczne instytucje, jakimi są urzędy pracy zaczynają powoli ograniczać swoje realne działania do ewidencjonowania osób bezrobotnych oraz wydawania decyzji o przyznaniu bądź odmowie przyznania świadczenia dla osób bezrobotnych.

Opisy zawodów możesz znaleźć na tej stronie: http://kariera-zawodowa.blog.pl/

Internet i prywatne agencje pracy wygrywają

Osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy są zmuszone do tego, by pojawiać się przy tak zwanym okienku co najmniej raz na miesiąc i podjąć jedną z przedstawionych im ofert pracy w ciągu określonego czasu. Jednak, jak wskazuje praktyka oraz szeroka analiza rynku pracy, trzeba rozróżniać osoby bezrobotne od osób aktywnie poszukujących pracy. Z reguły osoby, które faktycznie chcą znaleźć pracę nie będą jej szukały w urzędzie pracy a w prywatnym biurze pośrednictwa pracy. Z wszelkich statystyk wynika, że osoby które szukają pracy w prywatnych biurach czy nawet przez Internet znajdują ją dwukrotnie częściej niż te, które robią to tylko i wyłącznie poprzez urzędy pracy. Jest to o tyle przykre, że działające w ramach administracji publicznej urzędy pracy są przecież finansowane przez budżet państwa czyli przez wszystkich obywateli. Dlatego też coraz częściej postuluje się zlikwidowanie tej instytucji i przeniesienie jej kompetencji na inne urzędy. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że dla osób, które nie mają kontaktu z Internetem urzędy pracy są jedyną drogą do znalezienia pracy.

Jeżeli szukasz pracy w Internecie, znajdziesz ją tutaj: http://www.kopalniapracy.pl/wybierz_branze_praca_w_biurze,1,1.html

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące usług, produktów medycznych chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *